Terapia Fotodynamiczna - archiwum chronologiczne

Kwartalnik poświęcony zastosowaniu metody fotodynamicznej w diagnostyce i terapii chorób w różnych dziedzinach medycyny.

« Powrót do listy artykułów

Terapia fotodynamiczna w rogowaceniu słonecznym

Słowa kluczowe: rogowacenie słoneczne, terapia fotodynamiczna

Streszczenie

Rogowacenie słoneczne (actinic keratosis – AK) to przewlekłe, postępujące schorzenie skóry, którego przyczyną jest nadmierne, długotrwałe narażenie na promieniowanie słoneczne (UV). Liczba przypadków rogowacenia słonecznego znacząco wzrosła w ostatnich latach, co ma związek ze wzrostem średniej długości życia oraz zwiększoną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Istnieje kilka metod leczenia zmian skórnych w przebiegu AK. Jedną z nich jest terapia fotodynamiczna (ang. photodynamic therapy – PDT), która polega na wywoływaniu reakcji fototoksycznej poprzez oddziaływanie substancji fotouczulającej i światła.
W artykule opisano przypadek 83-letniego pacjenta, który zgłosił się do NZOZ Laser-Med z licznymi ogniskami rogowacenia słonecznego występującymi na skórze okolicy czołowej i na nieowłosionej skórze głowy w okolicy ciemieniowej. Pacjent został dwukrotnie poddany terapii fotodynamicznej z bardzo dobrym efektem terapeutycznym i estetycznym.

Inne

Medycyna estetyczna na Facebooku

Dermatologia estetyczna na Facebooku